İşverenler ve çalışanlar arasındaki ipler geriliyor, hükümet devreye girdi

Yeni kural, yılda 151.164 dolardan fazla kazanan “politika belirleyici” yöneticiler dışında, yeni ve mevcut çalışanların çoğunu bu tür anlaşmalardan muaf tutacak.

Ajans, yeni kuralın her yıl 8.500 yeni iş yaratılmasına olanak sağlayacağını, işçi kazancını yılda 524 dolar artıracağını ve önümüzdeki on yılda sağlık bakım maliyetlerini 194 milyar dolar azaltacağını tahmin ediyor.

Teknoloji endüstrisinde yaygın olarak kullanılan rekabet etmeme hükümleri, işverenlerin serbestçe benzer işlere geçmesini veya aynı alanda iş kurmasını engelliyor. Sonuç olarak, işçiler genellikle istemedikleri işlerde kalmak, daha düşük ücretli bir pozisyona geçmek, başka bir yere taşınmak veya maliyetli davalara karşı savunma yapmak zorunda kalıyor. FTC‘ye göre “Tahmini 30 milyon işçi, yani yaklaşık beş Amerikalıdan biri, rekabet yasağına tabi.”

İşverenler ve çalışanlar arasındaki ipler geriliyor, hükümet devreye girdi

Şirketlerin artık mevcut rekabet yasağı hükümlerini iptal etmesi ve çalışanları bu değişiklik konusunda bilgilendirmesi gerekiyor. Karar çoğu çalışan ve gelecekteki işe alımlar için geçerli ancak üst düzey yöneticilerle yapılan mevcut anlaşmalar, bu tür anlaşmaların muhtemelen her iki tarafça da kabul edilmiş olması nedeniyle hala geçerli.

ABD’nin üçüncü büyük teknoloji sektörü işvereni olan Microsoft, bu tür hükümleri 2022 yılında kaldırmıştı. Şirket o dönemde “Mevcut çalışan sözleşmelerimizde rekabet etmeme yükümlülükleri olsa da, bu tür hükümlerin elde tutma aracı olarak kullanılmasını onaylamıyoruz” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir